آزمون نظام مهندسی در تابستان ۱۴۰۱ برگزار می شود!

آزمون‌های نظام مهندسی سال ۱۴۰۱، با توجه به صحبت های اخیر اقای مهندس حامد مانی فر مدیریت دفتر مقررات ملی ساختمان در هفته ی گذشته، در خصوص این که تلاش می شود آزمون آینده نظام مهندسی ساخمان، با کمترین تغییرات ممکن در منابع آزمون پیشین و تعریف شدن صلاحیت های جدید در نیمه اول سال ۱۴۰۱ برگزار شود که زمان دقیق تر آن بعد از هماهنگی های لازم با مراجع مرتبط اعلام خواهند کرد،

و در نظر گرفتن این نکته که از زمان اطلاع رسانی درباره ثبتنام و اعلام شرایط آزمون تا روز آزمون، یک مدت زمان ۲ تا ۳ ماهه لازم است، اگر تا قبل از شروع سال ۱۴۰۱ شرایط و زمان آزمون نظام مهندسی توسط دفتر مقررات ملی اعلام نشود،  احتمال خیلی زیاد این آزمون در تابستان ۱۴۰۱ برگزار می شود …!

با تعیین آزمون وکالت در تاریخ ۲۳ اردیبهشت۱۴۰۱، ایام ماه رمضان و تعطیلات رسمی خرداد ماه (در نیمه اول ماه)، دیگر فرصت مناسی برای برگزاری آزمون های نظام مهندسی ساختمان در بهار ۱۴۰۱ باقی نمی ماند !

 

لازم به ذکر است که این آزمون ها رقابتی نیست. هر شخص شرکت کننده در این آزمون ها و حتی تمامی شرکت کنندگان می توانند با کسب امتیاز و نمره لازم، در تمامی صلاحیت ها با کسب امتیاز مناسب جزو پذیرفته شدگان آزمون ورود به حرفه مهندسین ساختمان باشند!

برای شرکت در آزمون نظام مهندسی شرایط سنی خاصی وجود دارد. که باید حداقل سه سال از اخذ مدرک کارشناسی، یا حداقل دو سال از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، و یا حداقل یک سال از اخذ مدرک دکترا گذشته باشد.

منظور از زمان های گفته شده،سوابق حرفه ای مورد نیاز است. برای اثبات سابقه ی کاری عملا نیازی به سابقه بیمه و یا مدارک خاصی نیست.

نکته بسیار مهم محاسبه سنوات مورد نیاز آزمون، از تارخ اخذ مدرک تحصیلی تا تاریخ برگزاری آزمون نظام مهندسی می باشد.

هر ۵ سال فاصله بین تاریخ اخذ مدرک کاردانی تا تاریخ اخذ مدرک کارشناسی، یک سال از سنوات مورد نیاز را کاهش می دهد. (درصورت مرتبط بودن مدرک کاردانی و کارشناسی)

حداقل کاهش سنوات دارندگان مدرک کارشناسی ناپیوسته، ۲ سال می باشد.

ضمنا این کاهش سنوات برای آزمون های محاسبات عمران و طراحی معماری منظور نمی گردد.