لغو سیستم ارجاع نظارت استان تهران

احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران در گفتگو با صما از لغو سیستم ارجاع نظارت استان تهران خبر داد:

درحال حاضر انتخاب مهندس ناظر در این سازمان اختیاری شده است و مالک یا کارفرما مهندس ناظر خود را انتخاب و سپس به سازمان نظام مهندسی معرفی می کند و پس از آن سازمان نظام مهندسی مهندس ناظر را به شهرداری معرفی می‌کند.

دستورالعمل جدید باید به صورت آزمایشی در یک بازه زمانی سه ماهه اجرایی شود و سپس روش جدید انتخاب مهندس ناظر با روش پیشین مورد بررسی و مقایسه قرار بگیرد و نقاط ضعف و قوت آن استخراج شود و پس استخراج نتایج تصمیم نهایی درباره تداوم و یا لغو شیوه جدید انتخاب مهندس ناظر اخذ شود.

در همین حال نمایندگان سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نشست دوجانبه ای با شهردار تهران برگزار کردند که در این جلسه نمایندگان سازمان توضیحاتی را درباره نحوه انتخاب مهندس ناظر ارائه دادند و پس از آن نیز شهردار تهران بحث های قانونی منطقی را مطرح کردند. به عنوان مثال ایشان تأکید داشتند که انتخاب مهندس ناظر می بایست توسط سازمان نظام مهندسی تهران انجام شود که پس از این بحث ما خدمت ایشان پاره ای توضیحات با ادله های قانونی را مطرح کردیم و در نهایت ایشان پیشنهاد سازمان نظام مهندسی ساختمان تهران را قبول کردند و مقرر شد که انتخاب مهندس ناظر اختیاری شود.

پس از ایجاد چالش های مختلف بر سر اجرای بخشنامه های وزارت راه و شهرسازی ما به مسئولان مربوطه پیشنهاد کردیم که رفع چالش های موجود با نامه نوشتن و ایراد وارد کردن حل نمی شود و باید از طریق مذاکره نسبت به حل مسائل اقدام کرد. بر این اساس مقرر شد که کمیته ای ۵ نفره از طرف سازمان نظام مهندسی تهران و شورای مرکزی انتخاب شود و با مسئولان مربوطه در وزارتخانه راه شهرسازی وارد مذاکره شود. به دنبال این امر کمیته مذکور جلسه ای با مسئولان وزارت راه و شهرسازی برگزار کرد و مقرر شد که به صورت موقت انتخاب مهندس ناظر اختیاری شود و در اطلاعیه مربوطه در این زمینه نیز ما تأکیدکردیم که این تصمیم فعلاً موقت است.

اصولا هر تصمیم و اقدام جدیدی همواره با یکسری موافقت‌ها و مخالفت‌ها همراه است و به هر روی تصمیم جدید طی یک بازه زمانی سه ماهه اجرایی می شود و پس از بررسی نتایج، گام های بعدی برای اصلاحات انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *