لغو سیستم ارجاع کار نظارت در سراسر کشور

شیوه نامه تبصره ۲ ماده ۲۴ آیین نامه اجرائی ماده ۳۳ نهایی شد.

شیوه نامه تبصره ۲ ماده ۲۴ آیین نامه اجرائی ماده ۳۳ نظام مهندسی ساختمان با داوری انجام شده توسط معاونت حقوقی ریاست جمهوری در موضوع اختلاف نظر میان دو وزارت خانه راه و شهرسازی و کشور نهایی و با ابلاغ وزیر راه و شهرسازی در سراسر کشور لازم الاجراء شد.

در خصوص سابقه این موضوع باید گفت که وزیر راه و شهرسازی برای انجام امور اصلاحی در بخش ساخت و ساز کشور از اختیاراتی که قانون گذار به او در تبصره ۲ قانون ذکر شده داده است استفاده کرد و دستورالعمل مربوط به نحوه کارناظران، میزان حق الزحمه و نحوه دریافت و پرداخت آن را تهیه و ابلاغ کرد.

بر اساس این دستورالعمل، سازمان نظام مهندسی ساختمان موظف است تا فهرست ناظران حقیقی و حقوقی را که تمایل دارند وظیفه نظارت بر ساختمان را بپذیرند به تفکیک رشته و براساس حروف الفبا، حدود صلاحیت و مقدار ظرفیت تهیه کرده و به شیوه مناسب در دسترسی همگان قرار دهد.

کارفرما ناظر پروژه خود را بر اساس این فهرست از میان مهندسان معماری یا عمران تعیین و به سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی می کند. در پی این اعلام، سازمان استان موظف است تا پس از کنترل اعتبار پروانه اشتغال به کار صلاحیت و ظرفیت ناظر بدون اخذ هرگونه وجهی ظرف ۳ روز کاری ناظر را به کارفرما و شهرداری معرفی نماید. پس از معرفی، ناظر با رعایت تعرفه های قانونی ابلاغی وزارت راه و شهرسازی، با کارفرما قرارداد منعقد نموده و شخصاً و مستمراً امر نظرات پروژه را عهده دار می شود.

معاون اسبق عمرانی وزارت کشور معترض ابلاغیه فوق الذکر شد و مطابق رویه های جاری در دولت، دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، رسیدگی به اختلاف میان دو وزارتخانه را به معاونت حقوقی رئیس جمهور واگذار نمود و ایشان نیز در تاریخ ۱۳۹۷/۴/۳۱ برمبنای موضوع ارجاعی، اقدام به حکمیت نهایی نمودند. بلافاصله پس از دریافت نظر معاونت حقوقی، وزیر راه وشهرسازی نیز براساس حکمیت انجام شده، شیوه نامه را با رعایت دو اصلاح، یکی در بخش تعاریف و دیگری حذف بند س ماده ۳ نهایی و ابلاغ نمود.

اکنون شیوه نامه ی تبصره ۲ ماده ۲۴ آیین نامه اجراء ماده ۳۳ نهایی شده و در سراسر کشور لازم الاجراء بوده و استانداری های سراسر کشور، شهرداری ها، سازمان های نظام مهندسی ساختمان و ادارات کل راه و شهرسازی استان ها موظف به رعایت این شیوه نامه هستند. برای سهولت دسترسی به متن شیوه نامه و اصلاحات صورت گرفته در آن متن تنقیح شده بزودی منتشر خواهد شد.

جهت دانلود فایل کامل این شیوه نامه بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دانلود فایل کامل شیوه نامه لغو سیستم ارجاع کار نظارت در سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *